Mechatronika
skrypty i materiały dydaktyczne
seminarium dla kadry UR
Inżynieria materiałowa
Rekrutacja na kierunek Inżynieria Materiałowa
skrypty i materiały dydaktyczne
rekrutacja na kursy specjalistyczne
Kursy dla kadry UR
Specjalistyczne szkolenie metodyki nauczania ruchu Movement Solution
Staże dla kadry UR
ORGANIZACJA I REALIZACJA KIERUNKU INŻYNIERIA MATERIAŁOWA
Celem Zadania 3 jest uruchomienie i prowadzenie na Wydziale Matematyczno - Przyrodniczym nowego kierunku studiów inżynierskich I stopnia inżynieria materiałowa o specjalnościach:
- Nanotechnologia i materiały nanokompozytowe
- Technologie materiałów lotniczych
Zadanie 3 skierowane jest do studentów kierunku inżynieria materiałowa oraz do kadry UR prowadzącej zajęcia na tym kierunku. W celu dostosowania programu kształcenia do rynku pracy, w ramach Zadania 3 przewidziane są dodatkowe działania, finansowane z Projektu pt „UR – nowoczesność i przyszłość regionu” (NiPR):
1. Realizacja dodatkowych zajęć i kursów podnoszących atrakcyjność kształcenia - począwszy od 2 roku studiów, w każdym semestrze dla studentów kierunku inżynieria materiałowa przewidziano dodatkowe zajęcia i kursy zwiększające szanse na rynku pracy. Należą do nich:
- Kurs „Audytor wewnętrzny systemu zarządzania jakością”. Celem tego kursu jest nabycie uprawnień audytora wewnętrznego
- Kurs „Certyfikacja zakładu/instytucji pod względem wdrożenia ISO". Celem tego kursu jest nabycie odpowiednich uprawnień dla studentów kierunku, którzy będą pracować w małych niecertyfikowanych przedsiębiorstwach.
- Kurs „Obrabiarki sterowane numerycznie”. Celem tego kursu jest podniesienie atrakcyjności kształcenia i nabycie umiejętności i uprawnień do obsługi obrabiarek sterownych numerycznie, szeroko stosowanych w zakładach pracy, a szczególnie w przedsiębiorstwach Doliny Lotniczej.
- Kurs „Język angielski w technice i biznesie” (90h). Celem tego kursu jest nauczenie studentów terminologii technicznej, niezbędnej w pracy w zakładach współpracujących z zagranicą, wdrażające wspólne projekty.
- Kurs „SEP-E”. Celem tego kursu jest podniesienie atrakcyjności kształcenia i nabycie umiejętności i uprawnień do obsługi i eksploatacji sieci energetycznych oraz urządzeń wysokonapięciowych.
Proponowane kursy kończą się egzaminem dającym uprawnienia lub certyfikatem. W przypadku, gdy liczba chętnych przekroczy założoną liczebność grup studenci będą kwalifikowani na dany kurs z listy rankingowej opracowanej na podstawie wyników zaliczeń i egzaminów.
2. Organizacja i przeprowadzenie dodatkowych nieodpłatnych szkoleń dla studentów m.in. „Normalizacja w technice”, „Odnawialne źródła energii”, „Przedsiębiorczość” i inne.
3. Opracowanie i wydruk skryptów i materiałów dydaktycznych wspomagających proces dydaktyczny.
4. Zakup niezbędnego oprogramowania, m.in. do projektowania układów elektronicznych i obliczeń symbolicznych;
Zadanie to stanowi kompleksowe uzupełnienie wprowadzanego w życie projektu „Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego” – Priorytet XIII.