Mechatronika
skrypty i materiały dydaktyczne
seminarium dla kadry UR
Inżynieria materiałowa
Rekrutacja na kierunek Inżynieria Materiałowa
skrypty i materiały dydaktyczne
rekrutacja na kursy specjalistyczne
Kursy dla kadry UR
Specjalistyczne szkolenie metodyki nauczania ruchu Movement Solution
Staże dla kadry UR
kierunek
Inżynieria Materiałowa
specjalności
Nanotechnologia i materiały nanokompozytowe
Technologie materiałów lotniczych
Uruchomienie kierunku inżynieria materiałowa w ramach projektu „UR – nowoczesność i przyszłość regionu”, w tym dwóch specjalności, Nanotechnologia oraz Technologie materiałów lotniczych, daje studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego nowe możliwości kształcenia. Każdy z nich będzie miał możliwość odbycia specjalistycznych szkoleń w dziedzinach kluczowych dla krajowej gospodarki powiązanych z wydaniem odpowiedniego certyfikatu.
Dla studentów i absolwentów UR realizowany jest projekt budowy Kompleksu Naukowo – Dydaktycznego Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Ten nowopowstający budynek zostanie wyposażony w najnowocześniejsze technologie. Celem jego budowy jest m. in. poprzez kształcenie przygotowywanie specjalistów dla firm aktywnie działających na rzecz rozwoju przemysłu w regionie. Centrum będzie oddane do użytku pod koniec 2012 roku.
Ośrodek wyposażony będzie m. in. w najnowocześniejsze w kraju sale wykładowe z systemem wideokonferencyjnym w jakości Full HD. Zainstalowany będzie również system tłumaczący wykłady równocześnie na różne języki w czasie rzeczywistym. W budynku Centrum będą znajdować się liczne, znakomicie wyposażone laboratoria, w tym Cleanroomy (pokoje czyste o kontrolowanych parametrach środowiskowych), mikroskopia elektronowa, czy mikroskopia sił atomowych.
Studenci kierunku inżynieria materiałowa będą mieli możliwość już na pierwszym roku uczestniczenia w specjalistycznych szkoleniach oraz uzyskiwania wartościowych certyfikatów, będą to:
1. Auditor wewnętrzny systemu zarządzania jakością (semestr II, 21 godzin)
Po uzyskaniu certyfikatu istnieje możliwość pełnienia funkcji Auditorów Wewnętrznych, Specjalistów ds. Jakości, członków zespołów wdrożeniowych, członków zespołów jakości odpowiedzialnych za:
- przygotowanie do wdrożenia Systemu Zarządzania Jakością
- wdrażanie Systemu Zarządzania Jakością
- szkolenia pracowników z zasad wdrażanego systemu
- utrzymanie Systemu Zarządzania Jakością
- rozwój i doskonalenie systemu jakości oraz metod doskonalenia jakości
Ukończenie szkolenia i zdanie egzaminu uprawnia do pełnienia funkcji Auditora Wewnętrznego ISO 9001:2008 (PN-EN ISO 9001:2009).
2. Certyfikacja zakładu/instytucji po względem wdrożenia ISO (semestr III, 16 godzin)
Celem tego kursu jest nabycie uprawnień dla studentów, którzy będą pracować w małych niecertyfikowanych przedsiębiorstwach a noszących się z zamiarem certyfikacji. Wdrożenie systemu zarządzania jakością i uzyskanie certyfikatu na zgodność z normą ISO 9001 lub którąś z jakościowych norm branżowych przynosi szereg wymiernych korzyści przejawiających się przede wszystkim w:
- podniesieniu prestiżu na rynku lokalnym i krajowym
- zapewnieniu systemowego zarządzania zasobami, wiedzą oraz obsługą klienta uruchomieniu procesu ciągłego doskonalenia działalności
- zapewnieniu sprawnego przepływu informacji o zadaniach i ich realizacji
3. Obrabiarki sterowane numerycznie (semestr IV, 30 godzin)
Celem tego kursu jest podniesienie atrakcyjności kształcenia i nabycie umiejętności i uprawnień do obsługi obrabiarek sterownych numerycznie. Obejmuje on: zajęcia teoretyczne oraz praktyczne na symulatorach.
4. Język angielski w technice i biznesie (semestr II - VII, 90 godzin)
Celem tego kursu jest nauczenie studentów terminologii technicznej niezbędnej do pracy w zakładach współpracujących z zagranicą.
5. Kurs SEP-E - obsługa i eksploatacja sieci i urządzeń energetycznych (semestr VI, 30 godzin)
Ukończenie kursu jest podstawą do przystąpienia do egzaminu państwowego dającego uprawnienia do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych oraz wykonywania prac w zakresie obsługi, konserwacji, remontu i montażu.
6. Normalizacja w technice (semestr III, 15 godzin)
Celem kursu jest zapoznanie studentów z istotą i rolą normalizacji w gospodarce światowej, regionalnej i krajowej ze szczególnym uwzględnieniem porównania norm światowych i europejskich.
7. Odnawialne źródła energii (semestr IV, 30 godzin)
8. Przedsiębiorczość (semestr V, 15 godzin)
REKRUTACJA NA STUDIA TRWA OD 1 SIERPNIA DO 23 WRZEŚNIA 2011 R.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.nanotechnologia.univ.rzeszow.pl/
oraz pod numerem telefonu 17 872 11 41
Serdecznie zapraszamy na NOWY KIERUNEK!